Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 127 · Korallipuutarha

Jättiläissimpukka ja sininen vaippa

Aaltoreunainen jättiläissimpukka, jonka vaippa hohtaa sähkönsinisenä korallien keskellä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Jättiläissimpukka täyttää suurimman osan kuvasta, ja sen aaltoreunainen kuori on auki niin, että tummapilkkuinen sähkönsininen vaippa näkyy. Sitä ympäröivät beiget, vaaleanpunaiset ja liilat haarakorallit ja kyhmykorallit.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 40 neliöpalaksi 8 × 5 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: kuoren aaltoilevat, tummareunaiset reunat.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on vaipan syvänsininen keskiosa, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 40 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 39 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
  6. Isolla laudalla viimeistele yksi alue kerrallaan sen sijaan, että jahtaisit yksittäisiä paloja ympäri lautaa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: harmaa (37%), hiilenmusta (25%), ruskea (17%) ja hiekanvaalea (12%).

  • harmaa37%
  • hiilenmusta25%
  • ruskea17%
  • hiekanvaalea12%
  • liuskeenharmaa9%

Kuinka syvälle

Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.

Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.