Kuvassa
Nuori merileijona kieppuu pää alaspäin vedessä ja vetää perässään hopeisten kuplien silmukkaa. Auringonsäteet laskeutuvat pinnasta ylhäällä, ja alareunaa pitkin kasvaa kelppivyö.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 palaksi 6 × 4 -ruudukkoon: 16 reunapalaa ja 8 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: merileijona ja sen kuplarengas.
- Jätä viimeiseksi: sininen vesi kelpin yläpuolella. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 16 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
- Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
- Sovita tasaisten alueiden palat muodon perusteella: 6 × 4 -ruudukossa jokaisen sisäpalan jokaisella neljällä sivulla on nuppi tai kolo.
- Tässä koossa useimmissa paloissa näkyy jotain tunnistettavaa — hyvä sukellus muutamaksi rennoksi minuutiksi.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: sinivihreä (38%), taivaansininen (15%), liuskeenharmaa (13%) ja valkoinen (12%).
- sinivihreä38%
- taivaansininen15%
- liuskeenharmaa13%
- valkoinen12%
- hiilenmusta12%
- harmaa10%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
