Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 33 · Kelppimetsä

Merileijona ja kuplarengas

Nuori merileijona kieppuu veden alla hopeisten kuplien renkaassa

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Nuori merileijona kieppuu pää alaspäin vedessä ja vetää perässään hopeisten kuplien silmukkaa. Auringonsäteet laskeutuvat pinnasta ylhäällä, ja alareunaa pitkin kasvaa kelppivyö.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 palaksi 6 × 4 -ruudukkoon: 16 reunapalaa ja 8 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: merileijona ja sen kuplarengas.
  2. Jätä viimeiseksi: sininen vesi kelpin yläpuolella. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 16 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
  4. Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
  5. Sovita tasaisten alueiden palat muodon perusteella: 6 × 4 -ruudukossa jokaisen sisäpalan jokaisella neljällä sivulla on nuppi tai kolo.
  6. Tässä koossa useimmissa paloissa näkyy jotain tunnistettavaa — hyvä sukellus muutamaksi rennoksi minuutiksi.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: sinivihreä (38%), taivaansininen (15%), liuskeenharmaa (13%) ja valkoinen (12%).

  • sinivihreä38%
  • taivaansininen15%
  • liuskeenharmaa13%
  • valkoinen12%
  • hiilenmusta12%
  • harmaa10%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.