Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 49 · Korallipuutarha

Papukaijakala lohkarekorallin luona

Sinivihreä, vaaleanpunaisieväinen papukaijakala ui suuren pyöreän korallin edessä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Suuri sinivihreä papukaijakala, jonka evissä on vaaleanpunaiset reunat, ui valtavan pyöreän lohkarekorallin ohi. Oikealla kohoaa kellertäviä pehmeitä koralleja, ja ylhäällä syvänsinisessä vedessä uiskentelee muutama pieni sininen ja keltainen kala.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 15 neliöpalaksi 5 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: papukaijakalan suomut ja sen vaaleanpunaiset evät.
  2. Jätä viimeiseksi: syvänsininen vesi. Noin 23 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 15 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 14 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
  6. Korjaa kulmat ensin: ne on helpointa sijoittaa silmämääräisesti.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), hiilenmusta (24%), ruskea (15%) ja oliivinvihreä (13%).

  • merensininen29%
  • hiilenmusta24%
  • ruskea15%
  • oliivinvihreä13%
  • harmaa11%
  • sinivihreä9%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.