Kuvassa
Suuri sinivihreä papukaijakala, jonka evissä on vaaleanpunaiset reunat, ui valtavan pyöreän lohkarekorallin ohi. Oikealla kohoaa kellertäviä pehmeitä koralleja, ja ylhäällä syvänsinisessä vedessä uiskentelee muutama pieni sininen ja keltainen kala.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 palaksi 6 × 4 -ruudukkoon: 16 reunapalaa ja 8 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: papukaijakalan suomut ja sen vaaleanpunaiset evät.
- Jätä viimeiseksi: syvänsininen vesi. Noin 23 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 16 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
- Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
- Yksityiskohtia on niin paljon, että voit koota pieniä saarekkeita yksittäisten kohteiden ympärille ja liittää ne kehykseen myöhemmin.
- Tässä koossa useimmissa paloissa näkyy jotain tunnistettavaa — hyvä sukellus muutamaksi rennoksi minuutiksi.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), hiilenmusta (24%), ruskea (15%) ja oliivinvihreä (13%).
- merensininen29%
- hiilenmusta24%
- ruskea15%
- oliivinvihreä13%
- harmaa11%
- sinivihreä9%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
