Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 63 · Kelppimetsä

Merisiilejä kelppimetsän pohjalla

Violetteja merisiilejä ja oranssi meritähti kivisellä pohjalla kelpin alla

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kymmenet violetit merisiilit peittävät kivistä merenpohjaa punaisten levätupsujen välissä, ja keskellä lepää oranssi meritähti. Taustalla kelpinvarret kohoavat sinivihreään veteen.

Tässä sukelluksessa 4 × 3 -laudan kaikki 12 palaa pysyvät paikoillaan, mutta jokainen on kierretty 90, 180 tai 270 astetta. Napauta jokaista palaa, kunnes koko kuva on oikein päin.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: oranssi meritähti ja sitä ympäröivät violetit merisiilit.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on sinivihreä vesi kelpinvarsien välissä, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Jokainen napautus kääntää palaa neljänneksen myötäpäivään; hiiren oikea painike tai Shift+Enter kääntää takaisin.
  4. Aloita paloista, joissa on horisontti, vartalo tai suora reuna — niiden oikea asento on ilmeinen.
  5. Useimpien palojen läpi kulkee viivoja, joten tarkista, että jokainen jatkuu sujuvasti naapureihinsa.
  6. Etene rivi kerrallaan, niin pysyt kärryillä siitä, mitkä palat ovat valmiita.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (38%), hiilenmusta (26%), harmaa (20%) ja liuskeenharmaa (15%).

  • ruskea38%
  • hiilenmusta26%
  • harmaa20%
  • liuskeenharmaa15%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.