Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 64 · Vuorovesilammikot

Punainen rapu rakkolevällä

Punainen rapu seisoo oliivinruskean levän päällä meren rajassa

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 48 palaksi 8 × 6 -ruudukkoon: 24 reunapalaa ja 24 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 24 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
  4. Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
  5. Yksityiskohtia on niin paljon, että voit koota pieniä saarekkeita yksittäisten kohteiden ympärille ja liittää ne kehykseen myöhemmin.
  6. Rakenna kehys ja täytä sitten vahvimmasta kohdasta ulospäin.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).

  • ruskea36%
  • hiilenmusta25%
  • harmaa18%
  • liuskeenharmaa11%
  • taivaansininen10%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.