Kuvassa
Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 48 palaksi 8 × 6 -ruudukkoon: 24 reunapalaa ja 24 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 24 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
- Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
- Yksityiskohtia on niin paljon, että voit koota pieniä saarekkeita yksittäisten kohteiden ympärille ja liittää ne kehykseen myöhemmin.
- Rakenna kehys ja täytä sitten vahvimmasta kohdasta ulospäin.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).
- ruskea36%
- hiilenmusta25%
- harmaa18%
- liuskeenharmaa11%
- taivaansininen10%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
