Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 100 · Vuorovesilammikot

Punainen rapu rakkolevällä

Punainen rapu seisoo oliivinruskean levän päällä meren rajassa

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 neliöpalaksi 6 × 4 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 24 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 23 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
  6. Vertaa palaa esikatseluun ennen jokaista vaihtoa; yksi huolellinen vaihto on parempi kuin kaksi nopeaa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).

  • ruskea36%
  • hiilenmusta25%
  • harmaa18%
  • liuskeenharmaa11%
  • taivaansininen10%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.