Kuvassa
Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 neliöpalaksi 6 × 4 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 24 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 23 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
- Vertaa palaa esikatseluun ennen jokaista vaihtoa; yksi huolellinen vaihto on parempi kuin kaksi nopeaa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).
- ruskea36%
- hiilenmusta25%
- harmaa18%
- liuskeenharmaa11%
- taivaansininen10%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.
