Kuvassa
Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 5 × 5 -liukupalapeliksi: 24 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- 5 × 5 -lauta on kunnon treeni; jos jäät jumiin, vihje ehdottaa siirtoa tai osoittaa väärällä paikalla olevaa palaa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).
- ruskea36%
- hiilenmusta25%
- harmaa18%
- liuskeenharmaa11%
- taivaansininen10%
Kuinka syvälle
Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.
Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.
