Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 136 · Vuorovesilammikot

Punainen rapu rakkolevällä

Punainen rapu seisoo oliivinruskean levän päällä meren rajassa

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kirkkaanpunainen rapu seisoo oliivinruskean levävyyhdin päällä meren rajassa. Sen takana on sileitä tummia pikkukiviä, ja pienet valkoiset aallot huuhtovat kuvan yläosan poikki.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 5 × 5 -liukupalapeliksi: 24 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen rapu keskellä.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on aaltojen valkoinen vaahto, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. 5 × 5 -lauta on kunnon treeni; jos jäät jumiin, vihje ehdottaa siirtoa tai osoittaa väärällä paikalla olevaa palaa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (36%), hiilenmusta (25%), harmaa (18%) ja liuskeenharmaa (11%).

  • ruskea36%
  • hiilenmusta25%
  • harmaa18%
  • liuskeenharmaa11%
  • taivaansininen10%

Kuinka syvälle

Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.

Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.