Kuvassa
Tummat mangrovejuuret kaartuvat joka puolelta alas kirkkaaseen, matalaan veteen. Pienten hopeisten kalojen parvi ui niiden välissä mudan ja levän peittämän pohjan yllä.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: etualan suuret kaartuvat juuret.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on utuinen vihreä vesi kaukana, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- Kahdella viimeisellä rivillä etene sarake kerrallaan, kaksi palaa kerrallaan.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), liuskeenharmaa (27%), harmaa (11%) ja sinivihreä (11%).
- hiilenmusta50%
- liuskeenharmaa27%
- harmaa11%
- sinivihreä11%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.
