Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 101 · Meriruoho ja hiekka

Kaloja mangrovejuurten lomassa

Kaartuvia mangrovejuuria kirkkaassa matalassa vedessä ja pienten kalojen parvi

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Tummat mangrovejuuret kaartuvat joka puolelta alas kirkkaaseen, matalaan veteen. Pienten hopeisten kalojen parvi ui niiden välissä mudan ja levän peittämän pohjan yllä.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: etualan suuret kaartuvat juuret.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on utuinen vihreä vesi kaukana, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. Kahdella viimeisellä rivillä etene sarake kerrallaan, kaksi palaa kerrallaan.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), liuskeenharmaa (27%), harmaa (11%) ja sinivihreä (11%).

  • hiilenmusta50%
  • liuskeenharmaa27%
  • harmaa11%
  • sinivihreä11%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.