Kuvassa
Tummat mangrovejuuret kaartuvat joka puolelta alas kirkkaaseen, matalaan veteen. Pienten hopeisten kalojen parvi ui niiden välissä mudan ja levän peittämän pohjan yllä.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 15 neliöpalaksi 5 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: etualan suuret kaartuvat juuret.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on utuinen vihreä vesi kaukana, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 15 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 14 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
- Korjaa kulmat ensin: ne on helpointa sijoittaa silmämääräisesti.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), liuskeenharmaa (27%), harmaa (11%) ja sinivihreä (11%).
- hiilenmusta50%
- liuskeenharmaa27%
- harmaa11%
- sinivihreä11%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
