Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 65 · Meriruoho ja hiekka

Kaloja mangrovejuurten lomassa

Kaartuvia mangrovejuuria kirkkaassa matalassa vedessä ja pienten kalojen parvi

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Tummat mangrovejuuret kaartuvat joka puolelta alas kirkkaaseen, matalaan veteen. Pienten hopeisten kalojen parvi ui niiden välissä mudan ja levän peittämän pohjan yllä.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 15 neliöpalaksi 5 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: etualan suuret kaartuvat juuret.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on utuinen vihreä vesi kaukana, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 15 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 14 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
  6. Korjaa kulmat ensin: ne on helpointa sijoittaa silmämääräisesti.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), liuskeenharmaa (27%), harmaa (11%) ja sinivihreä (11%).

  • hiilenmusta50%
  • liuskeenharmaa27%
  • harmaa11%
  • sinivihreä11%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.