Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 26 · Sininen reuna

Riuttahai seinämän vieressä

Valkokärkiriuttahai ui koralliseinämän vieressä, jossa on oransseja viuhkakoralleja

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Hoikka, vaaleavatsainen riuttahai ui jyrkän koralleja ja sieniä kasvavan seinämän vieressä. Oikealla seinää peittävät oranssit viuhkakorallit ja pyöreät korallikummut; vasen puolisko on syvänsinistä avovettä.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: hai ja seinämän oranssit viuhkakorallit.
  2. Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 40 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
  6. Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (27%), syvänsininen (27%), ruskea (20%) ja liuskeenharmaa (16%).

  • hiilenmusta27%
  • syvänsininen27%
  • ruskea20%
  • liuskeenharmaa16%
  • sinivihreä10%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.