Kuvassa
Hoikka, vaaleavatsainen riuttahai ui jyrkän koralleja ja sieniä kasvavan seinämän vieressä. Oikealla seinää peittävät oranssit viuhkakorallit ja pyöreät korallikummut; vasen puolisko on syvänsinistä avovettä.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: hai ja seinämän oranssit viuhkakorallit.
- Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 40 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
- Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (27%), syvänsininen (27%), ruskea (20%) ja liuskeenharmaa (16%).
- hiilenmusta27%
- syvänsininen27%
- ruskea20%
- liuskeenharmaa16%
- sinivihreä10%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
