Kuvassa
Hoikka, vaaleavatsainen riuttahai ui jyrkän koralleja ja sieniä kasvavan seinämän vieressä. Oikealla seinää peittävät oranssit viuhkakorallit ja pyöreät korallikummut; vasen puolisko on syvänsinistä avovettä.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 77 palaksi 11 × 7 -ruudukkoon: 32 reunapalaa ja 45 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: hai ja seinämän oranssit viuhkakorallit.
- Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 40 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 32 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
- Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
- Sovita tasaisten alueiden palat muodon perusteella: 11 × 7 -ruudukossa jokaisen sisäpalan jokaisella neljällä sivulla on nuppi tai kolo.
- Pitkä sukellus: pidä taukoja aina kun haluat — lauta tallentuu jokaisen siirron jälkeen.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (27%), syvänsininen (27%), ruskea (20%) ja liuskeenharmaa (16%).
- hiilenmusta27%
- syvänsininen27%
- ruskea20%
- liuskeenharmaa16%
- sinivihreä10%
Kuinka syvälle
Syvyys 5/5 — pitkä ja syvä sukellus.
Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.
