Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 133 · Korallipuutarha

Perhoskalat punaisen viuhkakorallin edessä

Kaksi keltavalkoista perhoskalaa suuren punaisen viuhkakorallin edessä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.

Tässä sukelluksessa 6 × 4 -laudan kaikki 24 palaa pysyvät paikoillaan, mutta jokainen on kierretty 90, 180 tai 270 astetta. Napauta jokaista palaa, kunnes koko kuva on oikein päin.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
  2. Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Jokainen napautus kääntää palaa neljänneksen myötäpäivään; hiiren oikea painike tai Shift+Enter kääntää takaisin.
  4. Aloita paloista, joissa on horisontti, vartalo tai suora reuna — niiden oikea asento on ilmeinen.
  5. Seuraa tasaisissa paloissa valoa: vesi ja taivas kirkastuvat yleensä kuvan yläosaa kohti.
  6. Paljon paloja: aseta yksityiskohtaiset ensin ja jätä tasaiset loppuun.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).

  • ruskea47%
  • merensininen30%
  • hiilenmusta11%
  • syvänsininen8%
  • harmaa3%

Kuinka syvälle

Syvyys 5/5 — pitkä ja syvä sukellus.

Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.