Kuvassa
Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.
Tässä sukelluksessa 6 × 4 -laudan kaikki 24 palaa pysyvät paikoillaan, mutta jokainen on kierretty 90, 180 tai 270 astetta. Napauta jokaista palaa, kunnes koko kuva on oikein päin.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
- Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Jokainen napautus kääntää palaa neljänneksen myötäpäivään; hiiren oikea painike tai Shift+Enter kääntää takaisin.
- Aloita paloista, joissa on horisontti, vartalo tai suora reuna — niiden oikea asento on ilmeinen.
- Seuraa tasaisissa paloissa valoa: vesi ja taivas kirkastuvat yleensä kuvan yläosaa kohti.
- Paljon paloja: aseta yksityiskohtaiset ensin ja jätä tasaiset loppuun.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).
- ruskea47%
- merensininen30%
- hiilenmusta11%
- syvänsininen8%
- harmaa3%
Kuinka syvälle
Syvyys 5/5 — pitkä ja syvä sukellus.
Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.
