Kuvassa
Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 palaksi 6 × 4 -ruudukkoon: 16 reunapalaa ja 8 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
- Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 16 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
- Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
- Sovita tasaisten alueiden palat muodon perusteella: 6 × 4 -ruudukossa jokaisen sisäpalan jokaisella neljällä sivulla on nuppi tai kolo.
- Tässä koossa useimmissa paloissa näkyy jotain tunnistettavaa — hyvä sukellus muutamaksi rennoksi minuutiksi.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).
- ruskea47%
- merensininen30%
- hiilenmusta11%
- syvänsininen8%
- harmaa3%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
