Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 25 · Korallipuutarha

Perhoskalat punaisen viuhkakorallin edessä

Kaksi keltavalkoista perhoskalaa suuren punaisen viuhkakorallin edessä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 24 palaksi 6 × 4 -ruudukkoon: 16 reunapalaa ja 8 sisäpalaa. Leikkaus on kiinteä, joten jokainen pelaaja saa täsmälleen samat palat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
  2. Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Kytke Reunat päälle, niin pöydälle jää vain 16 reunapalaa, ja rakenna kehys ensin.
  4. Paina Järjestä, niin irralliset palat asettuvat laudan ympärille reunapalat lähimpänä — kätevää, kun kehys on valmis.
  5. Sovita tasaisten alueiden palat muodon perusteella: 6 × 4 -ruudukossa jokaisen sisäpalan jokaisella neljällä sivulla on nuppi tai kolo.
  6. Tässä koossa useimmissa paloissa näkyy jotain tunnistettavaa — hyvä sukellus muutamaksi rennoksi minuutiksi.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).

  • ruskea47%
  • merensininen30%
  • hiilenmusta11%
  • syvänsininen8%
  • harmaa3%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.