Kuvassa
Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
- Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Samannäköisissä paloissa numeroista on eniten apua: tasainen vesi tai hiekka antaa vain vähän vihjeitä järjestyksestä.
- Kahdella viimeisellä rivillä etene sarake kerrallaan, kaksi palaa kerrallaan.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).
- ruskea47%
- merensininen30%
- hiilenmusta11%
- syvänsininen8%
- harmaa3%
Kuinka syvälle
Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.
Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.
