Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 97 · Korallipuutarha

Perhoskalat punaisen viuhkakorallin edessä

Kaksi keltavalkoista perhoskalaa suuren punaisen viuhkakorallin edessä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kaksi hienojuovaista keltavalkoista perhoskalaa ui suuren punaisen viuhkakorallin edessä. Mustakeltaiset höyhentähdet tarrautuvat riuttaan alhaalla, ja kuvan vasen puoli on avointa syvänsinistä vettä.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: punainen viuhkakoralli ja kaksi keltaista kalaa.
  2. Jätä viimeiseksi: avoin sininen vesi. Noin 33 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan vasemmalla puolella, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Samannäköisissä paloissa numeroista on eniten apua: tasainen vesi tai hiekka antaa vain vähän vihjeitä järjestyksestä.
  6. Kahdella viimeisellä rivillä etene sarake kerrallaan, kaksi palaa kerrallaan.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: ruskea (47%), merensininen (30%), hiilenmusta (11%) ja syvänsininen (8%).

  • ruskea47%
  • merensininen30%
  • hiilenmusta11%
  • syvänsininen8%
  • harmaa3%

Kuinka syvälle

Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.

Seinämäsukelluksissa laudat kasvavat, ja kuvan tasaiset osat alkavat hidastaa tahtia.