Kuvassa
Valkoinen majakka punaisine lyhtyineen seisoo ruohoisella, kallioisella niemellä. Aallot murtuvat valkoisina kallioihin sen alla, ja yläosan täyttää sininen taivas pehmeine pilvineen ja muutamine lokkeineen.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: majakka ja kallioiden valkoinen tyrsky.
- Jätä viimeiseksi: kirkas sininen taivas. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Samannäköisissä paloissa numeroista on eniten apua: tasainen vesi tai hiekka antaa vain vähän vihjeitä järjestyksestä.
- 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), taivaansininen (28%), harmaa (20%) ja liuskeenharmaa (12%).
- merensininen29%
- taivaansininen28%
- harmaa20%
- liuskeenharmaa12%
- hiilenmusta11%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
