Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 42 · Rannikko ja satama

Majakka niemellä

Valkoinen, punalyhtyinen majakka kallioisella niemellä meren yllä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Valkoinen majakka punaisine lyhtyineen seisoo ruohoisella, kallioisella niemellä. Aallot murtuvat valkoisina kallioihin sen alla, ja yläosan täyttää sininen taivas pehmeine pilvineen ja muutamine lokkeineen.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: majakka ja kallioiden valkoinen tyrsky.
  2. Jätä viimeiseksi: kirkas sininen taivas. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Samannäköisissä paloissa numeroista on eniten apua: tasainen vesi tai hiekka antaa vain vähän vihjeitä järjestyksestä.
  6. 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), taivaansininen (28%), harmaa (20%) ja liuskeenharmaa (12%).

  • merensininen29%
  • taivaansininen28%
  • harmaa20%
  • liuskeenharmaa12%
  • hiilenmusta11%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.