Kuvassa
Valkoinen majakka punaisine lyhtyineen seisoo ruohoisella, kallioisella niemellä. Aallot murtuvat valkoisina kallioihin sen alla, ja yläosan täyttää sininen taivas pehmeine pilvineen ja muutamine lokkeineen.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: majakka ja kallioiden valkoinen tyrsky.
- Jätä viimeiseksi: kirkas sininen taivas. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
- Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), taivaansininen (28%), harmaa (20%) ja liuskeenharmaa (12%).
- merensininen29%
- taivaansininen28%
- harmaa20%
- liuskeenharmaa12%
- hiilenmusta11%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
