Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 6 · Rannikko ja satama

Majakka niemellä

Valkoinen, punalyhtyinen majakka kallioisella niemellä meren yllä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Valkoinen majakka punaisine lyhtyineen seisoo ruohoisella, kallioisella niemellä. Aallot murtuvat valkoisina kallioihin sen alla, ja yläosan täyttää sininen taivas pehmeine pilvineen ja muutamine lokkeineen.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: majakka ja kallioiden valkoinen tyrsky.
  2. Jätä viimeiseksi: kirkas sininen taivas. Noin 38 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
  6. Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: merensininen (29%), taivaansininen (28%), harmaa (20%) ja liuskeenharmaa (12%).

  • merensininen29%
  • taivaansininen28%
  • harmaa20%
  • liuskeenharmaa12%
  • hiilenmusta11%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.