Kuvassa
Laskuveden aikaan tummien sinisimpukoiden ja vaaleiden merirokkojen peittämät pyöreät kivet kiiltävät märkinä valossa. Ruskea levä roikkuu niiden päällä, ja kivien välissä merivesi virtaa uomina.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: kivien väliset vesiuomat.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on toistuva simpukkapinta, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), harmaa (26%), liuskeenharmaa (14%) ja ruskea (10%).
- hiilenmusta50%
- harmaa26%
- liuskeenharmaa14%
- ruskea10%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
