Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 58 · Vuorovesilammikot

Simpukkapenkkejä laskuveden aikaan

Tummien sinisimpukoiden, merirokkojen ja ruskean levän peittämiä kiviä laskuveden aikaan

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Laskuveden aikaan tummien sinisimpukoiden ja vaaleiden merirokkojen peittämät pyöreät kivet kiiltävät märkinä valossa. Ruskea levä roikkuu niiden päällä, ja kivien välissä merivesi virtaa uomina.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: kivien väliset vesiuomat.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on toistuva simpukkapinta, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (50%), harmaa (26%), liuskeenharmaa (14%) ja ruskea (10%).

  • hiilenmusta50%
  • harmaa26%
  • liuskeenharmaa14%
  • ruskea10%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.