Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 70 · Vuorovesilammikot

Kalliolammikot auringonlaskussa

Tasaisia kallioita, joiden lammikot heijastavat oranssia ja vaaleanpunaista auringonlaskun taivasta

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Tasainen kallioranta ulottuu mereen asti oranssien ja vaaleanpunaisten pilvien alla, ja aurinko lepää horisontissa. Kymmenet matalat lammikot heijastavat taivasta; suurin niistä on etualalla.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: horisontin aurinko ja etualan suuri lammikko.
  2. Jätä viimeiseksi: sileä taivas ja tasainen kalliotasanne. Noin 16 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (51%), ruskea (22%), liuskeenharmaa (15%) ja korallinpunainen (13%).

  • hiilenmusta51%
  • ruskea22%
  • liuskeenharmaa15%
  • korallinpunainen13%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.