Kuvassa
Tasainen kallioranta ulottuu mereen asti oranssien ja vaaleanpunaisten pilvien alla, ja aurinko lepää horisontissa. Kymmenet matalat lammikot heijastavat taivasta; suurin niistä on etualalla.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: horisontin aurinko ja etualan suuri lammikko.
- Jätä viimeiseksi: sileä taivas ja tasainen kalliotasanne. Noin 16 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: hiilenmusta (51%), ruskea (22%), liuskeenharmaa (15%) ja korallinpunainen (13%).
- hiilenmusta51%
- ruskea22%
- liuskeenharmaa15%
- korallinpunainen13%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
