Kuvassa
Alhaalta nähtynä manta liukuu pinnan alla leveät siivet levällään. Aurinko leimahtaa veden läpi ylhäällä, ja kaksi pientä kalaa ui aivan mantan vaalean, täplikkään vatsan alla.
Tässä sukelluksessa 3 × 2 -laudan kaikki 6 palaa pysyvät paikoillaan, mutta jokainen on kierretty 90, 180 tai 270 astetta. Napauta jokaista palaa, kunnes koko kuva on oikein päin.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: mantan ääriviivat ja vatsan tummat täplät.
- Jätä viimeiseksi: kirkas, väreilevä vesi mantan ympärillä. Noin 65 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen eri puolilla kuvaa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Jokainen napautus kääntää palaa neljänneksen myötäpäivään; hiiren oikea painike tai Shift+Enter kääntää takaisin.
- Aloita paloista, joissa on horisontti, vartalo tai suora reuna — niiden oikea asento on ilmeinen.
- Seuraa tasaisissa paloissa valoa: vesi ja taivas kirkastuvat yleensä kuvan yläosaa kohti.
- Vähän paloja, nopea onnistuminen: yritä asettaa jokainen pala mahdollisimman vähillä napautuksilla.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: taivaansininen (39%), syvänsininen (24%), merensininen (14%) ja liuskeenharmaa (13%).
- taivaansininen39%
- syvänsininen24%
- merensininen14%
- liuskeenharmaa13%
- valkoinen10%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
