Kuvassa
Alhaalta nähtynä manta liukuu pinnan alla leveät siivet levällään. Aurinko leimahtaa veden läpi ylhäällä, ja kaksi pientä kalaa ui aivan mantan vaalean, täplikkään vatsan alla.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 5 × 5 -liukupalapeliksi: 24 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: mantan ääriviivat ja vatsan tummat täplät.
- Jätä viimeiseksi: kirkas, väreilevä vesi mantan ympärillä. Noin 65 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen eri puolilla kuvaa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Samannäköisissä paloissa numeroista on eniten apua: tasainen vesi tai hiekka antaa vain vähän vihjeitä järjestyksestä.
- 5 × 5 -lauta on kunnon treeni; jos jäät jumiin, vihje ehdottaa siirtoa tai osoittaa väärällä paikalla olevaa palaa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: taivaansininen (39%), syvänsininen (24%), merensininen (14%) ja liuskeenharmaa (13%).
- taivaansininen39%
- syvänsininen24%
- merensininen14%
- liuskeenharmaa13%
- valkoinen10%
Kuinka syvälle
Syvyys 4/5 — vaativa sukellus.
Syväsukellukset ovat lokikirjan pisimmät: kunkin pelin suurin lauta numeroiduissa sukelluksissa.
