Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 10 · Vuorovesilammikot

Erakkorapu kallioilla

Punajalkainen erakkorapu raidallisessa kierteisessä kuoressa märällä kalliolla

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Erakkorapu, jolla on karvaiset punaiset jalat, kurkistaa raidallisesta kierrekuoresta karhealla, märällä kalliolla. Vasemmalla on vihreitä levänsuikaleita ja pieni lammikko; oikealla kalliota täplittävät merirokkojen kolot.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: raidallinen kuori ja punaiset jalat.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on karhea harmaa kallio oikeassa alakulmassa, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
  6. Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: oliivinvihreä (39%), ruskea (25%), hiilenmusta (24%) ja hiekanvaalea (11%).

  • oliivinvihreä39%
  • ruskea25%
  • hiilenmusta24%
  • hiekanvaalea11%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.