Kuvassa
Erakkorapu, jolla on karvaiset punaiset jalat, kurkistaa raidallisesta kierrekuoresta karhealla, märällä kalliolla. Vasemmalla on vihreitä levänsuikaleita ja pieni lammikko; oikealla kalliota täplittävät merirokkojen kolot.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 12 neliöpalaksi 4 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: raidallinen kuori ja punaiset jalat.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on karhea harmaa kallio oikeassa alakulmassa, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 12 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 11 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Useimmissa tämän kuvan paloissa on tunnistettava kohta, joten löydät niiden paikat vertaamalla niitä esikatseluun.
- Näin vähillä paloilla yritä selvitä avaamatta esikatselua.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: oliivinvihreä (39%), ruskea (25%), hiilenmusta (24%) ja hiekanvaalea (11%).
- oliivinvihreä39%
- ruskea25%
- hiilenmusta24%
- hiekanvaalea11%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Snorklaussukellukset ovat lokikirjan matala pää: pienet laudat ja palat, jotka hahmottaa yhdellä silmäyksellä.
