Kuvassa
Erakkorapu, jolla on karvaiset punaiset jalat, kurkistaa raidallisesta kierrekuoresta karhealla, märällä kalliolla. Vasemmalla on vihreitä levänsuikaleita ja pieni lammikko; oikealla kalliota täplittävät merirokkojen kolot.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: raidallinen kuori ja punaiset jalat.
- Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on karhea harmaa kallio oikeassa alakulmassa, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: oliivinvihreä (39%), ruskea (25%), hiilenmusta (24%) ja hiekanvaalea (11%).
- oliivinvihreä39%
- ruskea25%
- hiilenmusta24%
- hiekanvaalea11%
Kuinka syvälle
Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
