Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 46 · Vuorovesilammikot

Erakkorapu kallioilla

Punajalkainen erakkorapu raidallisessa kierteisessä kuoressa märällä kalliolla

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Erakkorapu, jolla on karvaiset punaiset jalat, kurkistaa raidallisesta kierrekuoresta karhealla, märällä kalliolla. Vasemmalla on vihreitä levänsuikaleita ja pieni lammikko; oikealla kalliota täplittävät merirokkojen kolot.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: raidallinen kuori ja punaiset jalat.
  2. Lähes jokaisessa kohdassa kuvaa on yksityiskohtia. Vähiten erottuva osa on karhea harmaa kallio oikeassa alakulmassa, ja siinäkin on pintaa, josta saa otteen.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: oliivinvihreä (39%), ruskea (25%), hiilenmusta (24%) ja hiekanvaalea (11%).

  • oliivinvihreä39%
  • ruskea25%
  • hiilenmusta24%
  • hiekanvaalea11%

Kuinka syvälle

Syvyys 1/5 — rauhallinen pulahdus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.