Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 45 · Kelppimetsä

Merisaukko lepää kelpissä

Merisaukko kelluu selällään tyynellä vedellä kelpin peitossa

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Merisaukko kelluu selällään tyynellä harmaansinisellä vedellä käpälät rinnallaan, ja ruskeaa kelppiä on valunut sen vatsan yli. Irtonaisia kelpinpaloja ajelehtii pinnalla sen ympärillä.

Tämä sukellus leikkaa kuvan 15 neliöpalaksi 5 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: saukon kasvot, käpälät ja kelppi sen vartalon päällä.
  2. Jätä viimeiseksi: tyyni, sileä vesi. Noin 32 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
  4. 15 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 14 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
  5. Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
  6. Korjaa kulmat ensin: ne on helpointa sijoittaa silmämääräisesti.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: harmaa (48%), ruskea (14%), taivaansininen (13%) ja valkoinen (13%).

  • harmaa48%
  • ruskea14%
  • taivaansininen13%
  • valkoinen13%
  • hiilenmusta12%

Kuinka syvälle

Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.