Kuvassa
Merisaukko kelluu selällään tyynellä harmaansinisellä vedellä käpälät rinnallaan, ja ruskeaa kelppiä on valunut sen vatsan yli. Irtonaisia kelpinpaloja ajelehtii pinnalla sen ympärillä.
Tämä sukellus leikkaa kuvan 15 neliöpalaksi 5 × 3 -laudalle ja sekoittaa ne. Vaihda kaksi palaa kerrallaan, kunnes kuva on ehjä; omalle paikalleen päätyvät palat lukittuvat.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: saukon kasvot, käpälät ja kelppi sen vartalon päällä.
- Jätä viimeiseksi: tyyni, sileä vesi. Noin 32 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Vaihda jokainen pala suoraan omalle paikalleen; se lukittuu sinne, ja tieltä siirtynyt pala on seuraava sijoitettava.
- 15 palan laudalla ei koskaan tarvita enempää kuin 14 vaihtoa, jos jokainen vaihto vie palan omalle paikalleen.
- Sijoita ensin palat, joissa on ääriviiva, evä tai reuna; tasaiset ovat helpompia, kun vapaita paikkoja on jäljellä vain muutama.
- Korjaa kulmat ensin: ne on helpointa sijoittaa silmämääräisesti.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: harmaa (48%), ruskea (14%), taivaansininen (13%) ja valkoinen (13%).
- harmaa48%
- ruskea14%
- taivaansininen13%
- valkoinen13%
- hiilenmusta12%
Kuinka syvälle
Syvyys 3/5 — tasainen sukellus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
