Siirry sisältöön
FI
Valikko

Sukellus 54 · Rannikko ja satama

Lunnit kallion laella

Kolme värikäsnokkaista lunnia ruohoisella kalliolla meren yllä

Akvaario täyttyy…

Kuvassa

Kolme lunnia kirkkaan oransseine ja harmaine nokkineen seisoo ruohoisella kallionlaella, jota täplittävät vaaleanpunaiset laukkaneilikat. Niiden takana vihreät kalliot putoavat syvänsiniseen mereen.

Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.

Sukellussuunnitelma

  1. Aloita helposta kohdasta: kolme lunnia ja vaaleanpunaiset kukat.
  2. Jätä viimeiseksi: syvänsininen meri. Noin 24 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
  3. Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
  4. Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
  5. Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
  6. 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.

Kuvan värit

Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: liuskeenharmaa (27%), hiilenmusta (26%), levänvihreä (18%) ja harmaa (15%).

  • liuskeenharmaa27%
  • hiilenmusta26%
  • levänvihreä18%
  • harmaa15%
  • ruskea14%

Kuinka syvälle

Syvyys 2/5 — helppo sukellus.

Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.