Kuvassa
Kolme lunnia kirkkaan oransseine ja harmaine nokkineen seisoo ruohoisella kallionlaella, jota täplittävät vaaleanpunaiset laukkaneilikat. Niiden takana vihreät kalliot putoavat syvänsiniseen mereen.
Tämä sukellus muuttaa kuvan 4 × 4 -liukupalapeliksi: 15 palaa ja yksi tyhjä ruutu. Sekoitus on kiinteä, joten kaikki aloittavat samalta laudalta, ja se on aina ratkaistavissa.
Sukellussuunnitelma
- Aloita helposta kohdasta: kolme lunnia ja vaaleanpunaiset kukat.
- Jätä viimeiseksi: syvänsininen meri. Noin 24 % kuvasta on vähäyksityiskohtaista, enimmäkseen kuvan yläkolmanneksessa, ja nuo palat näyttävät samanlaisilta.
- Valmista ensin ylin rivi ja sitten vasen sarake; pulma kutistuu joka kerta pienemmäksi laudaksi.
- Kytke numerot päälle, jos kaksi palaa näyttää samalta — ne näyttävät, mihin kukin pala kuuluu.
- Kuva on niin yksityiskohtainen, että vierekkäiset palat erottaa yleensä ilman numeroitakin.
- 4 × 4 -laudalla jätä valmiit rivit rauhaan ja työskentele vain laudan loppuosassa.
Kuvan värit
Päävärit kuvan pikseleistä mitattuina: liuskeenharmaa (27%), hiilenmusta (26%), levänvihreä (18%) ja harmaa (15%).
- liuskeenharmaa27%
- hiilenmusta26%
- levänvihreä18%
- harmaa15%
- ruskea14%
Kuinka syvälle
Syvyys 2/5 — helppo sukellus.
Riuttasukellukset ovat keskivaiheilla: tarpeeksi paloja vaatimaan suunnitelman, mutta ei koskaan niin paljon, että puhelimen näyttö tuntuisi ahtaalta.
